یک کارشناس حوزه انرژی با بیان اینکه برای بهبود اوضاع نفت باید 1100 میلیارد دلار فروش نفت داشته باشیم تا 160 میلیارد دلارِ قدرالسهم نفت داده شود، گفت: مشخص است وضعیت اقتصاد کشور به‌سامان نیست و دچار مشکلات عدیده هستیم که با برداشته شدن موانع ناشی از تحریم مشکلات ابتدایی حل می‌شود و می‌توانیم معیشت مردم را بهبود ببخشیم.

ایران قصد دارد به تولید پنج میلیون بشکه نفت در روز برسد، این برنامه‌ای است که طبق گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اگر مفروض‌ها و الزام‌های آن مهیا شود در ۱۰ سال آینده ظرفیت تولید نفت‌خام کشور به ۵ میلیون بشکه می‌رسد و برای تحقق تنها این هدف ۹۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است.

وزیر نفت نیز با اعلام اینکه صنعت نفت به ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد، گفته است: اگر برای توسعه هزینه نشود در آینده به واردکننده محصولات تبدیل می‌شویم.

این برنامه‌ها در حالی است که جذب این میزان اعتبار در شرایط کنونی چندان کار ساده‌ای نیست. شرایطی که در صورت عدم توافق در مذاکرات هسته‌ای شاید ورود نفت ایران به بازار بین‌الملل را با چالش بیشتری مواجه کند. هرچند در اوضاع نابسامان انرژی در جهان، نفت ایران بر خلاف ادعای رئیس‌جمهور امریکا اگرچه سخت اما بی‌مشتری نمی‌ماند.

باید ۱۱۰۰ میلیارد دلار فروش نفت داشته باشیم تا ۱۶۰ میلیارد دلارِ قدرالسهم نفت داده شود

مرتضی بهروزی‌فر درباره اینکه صنعت نفت چقدر به توافق در مذاکرات هسته‌ای نیاز دارد، گفت: ما در صنعت نفت با دو مسئله کوتاه‌مدت و بلندمدت مواجهیم، در کوتاه‌مدت فروش و انتقال نفت است که اگر برجام وجود نداشته باشد و مشکلات ناشی از تحریم‌های امریکا حل نشود، فروش دچار مشکل می‌شود و مسلما نمی‌توانیم در حد توان کشور تولید و صادرات داشته باشیم و آنچه را هم که صادر می‌کنیم با شرایط خاص و شاید با تخفیف ویژه و هزینه اضافه برای تغییر داکیومنت و تغییر پرچم خواهیم بود.

وی افزود: از سوی دیگر امکان انتقال عادی پول به کشور وجود ندارد یا باید تهاتر کنیم و ممکن است مجبور شویم کالایی را که نیاز نداریم بخریم و یا حتی کالایی را به ما بفروشند که خودشان هم نیاز نداشته باشند و یا اینکه درصد عمده پول هم در کشور مقصد نفت ما بلوکه شود مانند آنچه اکنون اتفاق افتاده است.

این کارشناس حوزه انرژی خاطرنشان کرد: در بلندمدت نیز طبق گفته وزیر نفت برای بهبود وضعیت صنعت نفت ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم، حتی بنده معتقدم به ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم، اگر حتی تکنولوژی را هم کنار بگذاریم، امکان تامین این حجم از سرمایه بدون جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود ندارد زیرا از کل عواید صادرات نفت ۱۴٫۵ درصد متعلق به صنعت نفت است، یعنی باید ۱۱۰۰ میلیارد دلار فروش نفت داشته باشیم تا ۱۶۰ میلیارد دلارِ قدرالسهم نفت داده شود و این در حالی است که هزینه‌های دیگر و تعمیر و نگهداری نیاز نداشته باشیم.

وی تصریح کرد: یعنی عملا حتی اگر برجام اجرایی و تحریم هم لغو شود، اگر نتوانیم موانع سرمایه‌گذاری خارجی را برطرف کنیم برای حفظ و بهبود وضعیت موجود دچار مشکلات عدیده خواهیم بود. بعبارت دیگر چنانچه سایه تحریم‌ها از اقتصاد و کشور بر طرف نشود کاری از دست صنعت نفت برنمی‌آید.

بهروزی‌فر خاطرنشان کرد: قدم اول برجام برداشته شدن محدودیت فروش نفت و انتقال پول به داخل کشور است، مسلما اقتصاد کشور در کوتاه‌مدت به آن نیاز وافر دارد، مردم وضعیت کنونی اقتصاد را با گوشت و پوست خود احساس می‌کنند و نیازی به گفتن نیست، مشخص است وضعیت اقتصاد کشور به‌سامان نیست و دچار مشکلات عدیده هستیم که با برداشته شدن موانع ناشی از تحریم مشکلات ابتدایی حل می‌شود و می‌توانیم معیشت مردم را بهبود ببخشیم.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم سرمایه خارجی و تکنولوژی وارد کشور شده و وضعیت اقتصاد که صنعت نفت بخشی از آن است دچار تحول شده و درخور جمهوری اسلامی باشد، مسلما باید موانع سرمایه‌گذاری در ایران برداشته شود و این قدم مسلما بعد از برجام برداشته می‌شود.

بیشترین تاثیر تحریم بر اقتصاد کشور به واسطه محدودیت صنعت نفت بوده است

جلال میرزایی نیز ، اظهار داشت: رابطه بین تحریم و وضعیت صنعت نفت کاملا واضح است، زیرا بیشترین تاثیر تحریم بر اقتصاد کشور به واسطه تحریم صنعت نفت بوده است.

وی با اشاره به تاثیر لغو تحریم بر صادرات و افزایش درآمدهای کشور گفت: تاکنون به همان نسبت که صادرات نفت ما کم شد، از درآمدهای کشور هم کاسته شد و این مسئله روی اقتصاد و معیشت مردم تاثیر گذاشته است، ضمن اینکه صنعت نفت ما غیر از کاهش صادرات نفت‌خام و میعانات گازی آسیب‌های دیگری را هم در حوزه سرمایه‌گذاری و طرح‌های توسعه‌ای متحمل شده است.

نماینده کمیسیون انرژی مجلس در مجلس دهم تصریح کرد: اکنون بواسطه تحریم بسیاری از طرح‌های توسعه‌ای در حوزه صنعت نفت و شرکت‌های زیرمجموعه متوقف و یا کند شده و به خاطر همین موضوع نتوانستیم ظرفیت تولید و به تبع آن صادرات را افزایش دهیم و علاوه برآن پروژه‌های میادین مشترک نیز کند شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون طرح‌های توسعه‌ای و یا پروژه‌های جدید در حوزه پالایشگاه و پتروشیمی به خاطر تحریم و در نتیجه عدم همکاری شرکت‌های خارجی در انتقال تکنولوژی و تجهیزات دچار تاخیر و آسیب شده‌اند که تماما توسعه صنعت نفت و گاز کشور را دچار چالش کرده هرچند سعی کردیم با استفاده از توان تجهیزاتی و مالی داخل پروژه‌ها را پیش ببریم اما در هر حال صنعت نفت با دشواری زیادی مواجه شده است .